ახალი შემართებით დაიწყეს ახალი წელი ქალთა ურთიერთდახმარების ჯგუფებმა ათივე მუნიციპალიტეტში. წლის პირველ შეხვედრებზე, ძირითადად, მუნიციპალურ სერვისებზე, ცვლილებებსა და სიახლეებზე ისაუბრეს.
ჯგუფის წევრები ყურადღებით უსმენენ ფსიქოლოგს, რომლის რჩევები და ინდივიდუალური კონსულტაციები განსაკუთრებით სასარგებლოა.
მათთვის მნიშვნელოვანია ციფრული წიგნიერების ნაწილი - სოციალურ ქსელთან მუშაობა, ფონდი „სოხუმის“ ვებგვერდის https://sosfsokhumi.ge/ გაცნობა და საჭირო ინფორმაციის მოძიების სწავლება.
ხობში ახალგაზრდებზე გაკეთდა აქცენტი, წყალტუბოში - ციფრული განათლების მნიშვნელობაზე. სენაკში ახალ წევრებს ერთად მიღწეული შედეგები გააცნეს. განსაკუთრებით საინტერესო იყო შეხვედრა ჩოხატაურში - ჯგუფში არიან გოგოლესუბნის ფოლკლორული ანსამბლ „თაობის“ წევრები და მათ ცეკვა-სიმღერით გაალამაზეს ერთადყოფნის დრო.
ჯგუფების უმეტესობაში მატებაა - ეს ეფექტიანი მუშაობის და წარმატებების მაჩვენებელია.
პროექტი ხორციელდება თანასწორობის ფონდის მხარდაჭერით (კანადა)
სამოქალაქო ინიციატივების ფარგლებში ზუგდიდის, წყალტუბოს და წალენჯიხის მუნიციპალიტეტებში ჩატარდა საინფორმაციო შეხვედრები მიგრაციის თემაზე.
მონაწილეებს - ქალებს და ახალგაზრდებს - მიეწოდათ ინფორმაცია ჩვენი ორგანიზაციის კვლევის შესახებ და დაურიგდათ გზამკვლევი: იცოდე და დაიცავი შენი თავი!
გზამკვლევის მიზანია ქალებს, თემის ლიდერებსა და საზოგადოების აქტიურ წევრებს გააცნოს, რა სახის სერვისებია ხელმისაწვდომი და სად შეუძლიათ დახმარების მიღება. მათ ასევე მიიღეს ბროშურა, როგორ დავეხმაროთ სამშობლოში დარჩენილ ბავშვებ, როდესაც მშობელი საზღვარგარეთ მიდის,
შეხვედრებზე გაიმართა დისკუსიები მიგრაციის და ოჯახში ქალთა მიმართ ძალადობის საკითხებზე.
პროექტი ხორციელდება ორგანიზაცია Brot für die Welt - Evangelischer
Entwicklungsdienst მხარდაჭერით (გერმანია)
სენაკის სათემო ცენტრში მანიკურის კურსდამთავრებულებმა მოაწყვეს მასტერკლასი ქალებისთვის. ეს იყო აქტივობა სამოქალაქო ინიციატივის ფარგლებში, რომელიც სენაკის დევნილთა დასახლებაში განხორციელდა ნოემბერ-იანვარში.
მასტერკლასის მონაწილე: სპეციალისტთან ამ პროცედურის ჩატარების პირველი პრაქტიკა იყო ჩემთვის. ძალიან კარგი ინიციატივაა, არა მარტო დავინახეთ, რა ისწავლეს ჩვენმა გოგოებმა, არამედ ჩვენც გავიხალისეთ ეს დღე.
ერთ-ერთი კურსდამთავრებული: საუკეთესო შესაძლებლობაა ჩემთვის და როგორც დამწყებ სპეციალისტს ძალიან მახარებს, რომ ქალებმა დაინახეს, რა შემიძლია.
რას გვაძლევს შეხვედრები? რა შედეგები გვქონდა 2025 წელს? როგორ შეიცვალა ჩვენი ცხოვრება?
წლიური მუშაობის ერთგვარი შეჯამება გამოვიდა წალენჯიხაში, ხობში, ქობულეთში და სხვა მუნიციპალიტეტებში გამართულ შეხვედრებზე. ქალთა ურთიერთდახმარების ჯგუფის წევრებმა ისაუბრეს საპროექტო მუშაობის გავლენაზე, შედეგებზე, სასიკეთო ცვლილებებზე.
მათთვის მნიშვნელოვანია ვებგვერდი „ძალადობაგამოვლილ ქალთა სერვისების ციფრული რესურსცენტრი“ https://sosfsokhumi.ge/, რომელიც ყველა საჭირო ინფორმაცია აძლევს ქალებს.
აქტიურად მუშაობენ შეხვედრიდან შეხვედრამდე. ჯგუფებს ახალი წევრები ემატებიან და ახალი შემართებით ელოდებიან ახალ წელს.
ზუგდიდის, სენაკის და წალენჯიხის მუნიციპალიტეტებში ჩატარდა საინფორმაციო შეხვედრები მიგრაციის თემაზე ქალებთან და ახალგაზრდებთან.
მონაწილეებს მიეწოდათ ინფორმაცია ჩვენი ორგანიზაციის კვლევის შესახებ. დაურიგდათ საინფორმაციო გზამკვლევი: იცოდე და დაიცავი შენი თავი!
ასევე მათ მიიღეს ბროშურა - როცა მშობელი საზღვარგარეთ მიდის, როგორ დავეხმაროთ სამშობლოში დარჩენილ ბავშვებს.
ამ საინფორმაციო მასალების მიზანია ქალებს, თემის ლიდერებსა და საზოგადოების აქტიურ წევრებს გააცნოს, სად შეუძლიათ დახმარების მიღება და რა სახის სერვისებია ხელმისაწვდომი.
დისკუსიების დროს ასეთი ფრაზები ისმოდა:
„ძალადობაგამოვლილი ქალები ცდილობენ, თავი მიგრაციას შეაფარონ. ურჩევნიათ, იქედან აგზავნონ თანხები და არჩინონ ოჯახი და მეტად დაცულად იყვნენ, მოძალადისგან შორს. სამწუხარო რეალობაა, რომ ქალებმა დაცვისთვის მიგრაციას მიმართეს“.
„ყველა ადამიანი ცოდოა, როცა ის ოჯახს ტოვებს და იძულებულია, მიგრაციას მიმართოს, თუმცა ორმაგად რთულია, როცა დედა ტოვებს მცირეწლოვან შვილებს და წლებით მიდის უცხოეთში“.
როგორ ავუხსნათ ბავშვს მშობლის მიგრაციასთან დაკავშირებული მოსალოდნელი ცვლილებები, რამდენად მნიშვნელოვანია ემოციური მხარდაჭერა, რამდენად აუცილებელია რეგულარული კომუნიკაცია მშობელსა და ბავშვს შორის.
ამ თემებს შეეხო ფსიქოლოგი ჩოხატაურში სამოქალაქო ინიციატივის ფარგლებში ორგანიზებულ შეხვედრაზე, რომელსაც ესწრებოდნენ „ბებიების კლუბის“ წევრები - აქტიური და ენერგიული ბებიები, რომლებმაც კარგად იციან, რა გავლენას ახდენს მშობლების მიგრაცია ბავშვებზე.
შეხვედრა მონაწილეთა აქტიური ჩართულობით წარიმართა. ფსიქოლოგმა ყველა წამოწეულ პრობლემაზე რეკომენდაცია გასცა. შეხვედრამ მიზანს მიაღწია - ბებიები ძალიან კმაყოფილები დარჩნენ.
ძალიან მოგვწონს ჩვენი: მშვიდობა შინ და მშვიდობა გარეთ!
ბოლო წლებში 16-დღიანი აქტიური კამპანიის ერთ-ერთი სლოგანი იყო „სახლში მშვიდობიდან - მსოფლიოში მშვიდობამდე“.
ჩვენ ეს კარგი სურვილი და მოწოდება კიდევ უფრო გავაქართულეთ: მშვიდობა შინ და მშვიდობა გარეთ! (როგორც დიდებული: „მზე შინა და მზე გარეთა, მზევ, შინ შემოდიო!“).
კამპანიის დღეებში ჩვენს ფეისბუქგვერდზე https://www.facebook.com/WFSukhumi განთავსდა 43 ნიუსი. მკითხველს ვუამბობდით კამპანიის მიზანზე, არსზე, კამპანიის პერიოდში აღსანიშნავ თარიღებზე, ჩვენს აქტივობებზე. აქ იყო ფოტო და ვიდეომასალები ჩვენი მდიდარი არქივიდან. ყველა პოსტს ლაიტმოტივად გასდევდა პროტესტი ძალადობის მიმართ.
ურთიერთდახმარების ჯგუფებმა აქტიური მონაწილეობა მიიღეს საერთაშორისო კამპანიაში „16 აქტიური დღე ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ“. ზუგდიდის ჯგუფის ლიდერმა საინფორმაციო შეხვედრა ჩაატარა მოსახლეობასთან. შეხვედრები ჩატარდა ხობში და სხვა მუნიციპალიტეტებში, გავრცელდა ჩვენი ორგანიზაციის მომზადებული საინფორმაციო მასალები.
შეკრებილებმა ისაუბრეს კამპანიის მნიშვნელობაზე, ძალადობის პრევენციაზე, მსხვერპლის მხარდაჭერის აუცილებლობაზე.
ჯგუფის წევრების აზრით, დიდი მნიშვნელობა აქვს მუშაობის ისეთ ორგანიზებას, როგორც ამას ქალთა ფონდი „სოხუმი“ აკეთებს. ქალების ინფორმირებულობა და სოციალურ-ეკონომიკური გაძლიერება ხელს უწყობს ძალადობის ფაქტების შემცირებას.
ქუთაისის სავაჭრო-სამრეწველო პალატაში, ქალთა ფონდმა „სოხუმი“ გამართა რეგიონული კონფერენცია „16 აქტიური დღე გენდერული ძალადობის წინააღმდეგ“ კამპანიის ფარგლებში. ღონისძიების მიზანი იყო ქალთა მიმართ ძალადობის პრევენციისა და რეაგირების მრავალწლიანი გამოცდილების შეჯამება და 2025 წლის შედეგების გაზიარება.
კონფერენციას ესწრებოდა 70-მდე მონაწილე იმერეთის, გურიის, სამეგრელოსა და აჭარის 10 მუნიციპალიტეტიდან — ქალთა მხარდაჭერის ცენტრების მობილიზატორები, სოციალურ მუშაობის პარასპეციალისტები, ახალგაზრდები, სამოქალაქო ორგანიზაციები და საერთაშორისო პარტნიორები.
მონაწილეებმა განიხილეს ძალადობის პრევენცია როგორც ინდივიდუალური შემთხვევების, ასევე სისტემური და სტრუქტურული გამოწვევების ჭრილში.
კონფერენცია მოიცავდა სამ თემატურ პანელს:
ქალთა ჯგუფებთან ადგილზე მუშაობა
პრაქტიკული გამოცდილება: რისკების იდენტიფიცირება, პირველადი დახმარება, ტრავმაზე რეაგირება, თემის მხარდაჭერის მექანიზმების გაძლიერება.
ახალგაზრდების ინიციატივები
ახალგაზრდებმა წარმოადგინეს კამპანიები და მცირე თემობრივი პროექტები, სადაც გამოიკვეთა ახალგაზრდების მზარდი როლი თემების პოზიტიურ ცვლილებაში.
ძალადობის მსხვერპლ ქალებთან მუშაობა
ფოკუსი: ფსიქოლოგიური დახმარება, ეკონომიკური გაძლიერება, სარეაბილიტაციო ცენტრები, მედიაწიგნიერება და ციფრული უსაფრთხოება.
ღონისძიების დასასრულს განსაკუთრებულად გამოიკვეთა, რომ 2025 წელს ყველაზე სწრაფად მზარდი საფრთხე არის ტექნოლოგიებით ხელშეწყობილი ძალადობა — ონლაინ თვალთვალი, კიბერბულინგი, ანგარიშებზე უნებართვო წვდომა და ციფრული მანიპულაცია.
პროექტი ხორციელდება Brot für die Welt-ის მხარდაჭერით.