Meetings of women's mutual support groups
• Wednesday, 26 February 2025
During the meetings of women's mutual support groups in Tskaltubo and Vani, services offered by municipal and non-governmental organizations were discussed. Samtredia group has been replenished with new members, so new cases have appeared. They need to be processed in a timely manner and each one needs to be resolved.
In Kobuleti, the group members outlined their problems and needs. Necessities were discussed in Terjola, Zugdidi, Tsalenjikha, Senaki and Khobi. The woman from Chokhatauri has a great desire to take courses of working with polymer clay, as this is one of the ways to find employment along with therapy. It is important for women that a psychologist from the Women Fund “Sukhumi” periodically works with them, helping them to solve their problems.
The project is implemented with the support the Equality Fund (Canada
Familiarization with the results of the research conducted by the Fund "Sukhumi" was held in Kutaisi, in the office of the "Generation of Books". Parents, specialists, experts, psychologists, journalists, heads of private and public kindergartens who participated in the meeting exchanged information and emphasized actual issues:
- What is the level of family and community involvement in processes taking place in preschool institutions according to the quality standard?
- What hinders equal participation of both parents. Why is it not possible to increase the level of fathers' involvement and what incentive initiatives do preschools use to solve this problem?
- How balanced is the equal participation of parents of children with disabilities/special needs in the upbringing process?
- How high is the level of cooperation and coordination with service providers and child protection departments?
During the discussion, participants heard about the challenges as well as successful practices and confirmed that in response to the research findings, it is necessary to strengthen the involvement of the family and community, as defined by the quality standard, which will primarily increase the benefits for the child and positively balance the child-oriented environment.
- What is the quality standard of family and community involvement in the processes taking place in preschool institutions? How high is the gender impact? What prevents the equal inclusion of both parents? What problems hinder the creation of a full-fledged environment? - Information exchange on these issues was held at a meeting in kindergarten #17 in Kutaisi, which was attended by representatives of public and private kindergartens, psychologists, children's rights specialists and parents.
- Low involvement of immigrant parents, lack of communication with fathers and their inclusion, unequal participation of parents of children with disabilities/special needs in the upbringing process, weak coordination with service providers and actors working in the field of children's rights - these and other issues were emphasized by the participants of the meeting. Along with the results of the research, the speakers discussed the resources and opportunities that can be used to address the identified challenges.